Joby GorillaPod

Hledal jsem nějaký kompromis mezi velkým a bytelným stativem a malým statívkem, který slouží spíš na to, aby foťák neseděl v trávě, ale pár centimetrů nad ní. Hlavně na cesty, kde každé deko namíň je fajn. Někdy na podzim tohoto roku jsem objevil firmu Joby a její nabídku stativů. Jde o stativy té druhé kategorie, jak jsem psal, ale tento byl v něčem trochu jiný.

Celé tělo stativu je složeno ze segmentů, připomínající kulové hlavy, které se vyskytují na dražších kouscích. Tato konstrukce umožňuje nohy stativu doslova omotat prakticky kolem čehokoliv. Takže když budu chtít fotit oblohu, dá se použít jako běžný stativ položený na zem, tam na výšce stejně nesejde, pokud teda nesedí v lebedě po pás. A když bude chuť fotit skupinové foto nebo krajinu, můžu použít třeba tyč od rozcestníku, na kterou stativ i s aparátem přidělám (nebo strom, kamen nebo cokoliv co bude při ruce).

Když jsem ho poprvé na netu viděl, mojí důvěry moc nepobral. Můj foťák není jeden z těch nejtěžších, ale tři čtvrtě kila má. Takový plastový bazmek to těžko může udržet. Joby ale myslí i na majitele zrcadlovek a podobně těžkých krámů a vyrábí stativy se třemi stupni tuhosti (a pro super-těžké váhy GorillaPod SLR-Zoom bez posledního článku pod upevněním foťáku). Kvůli chybějícímu členu v té nejvyšší kategorii jsem s mírnými obavami volil prostřední variantu.

Tuhost mě mile překvapila, ze začátku, než si na to zvyknete je až příliš tvrdý. Foťák nohy nemá šanci vlastní vahou ohnout. Je ale potřeba při focení myslet i na to, že příliš předkloněný foťák se převáží a přepadne dopředu, a natočit pod něj i třetí nohu a ještě více ho natlačit dopředu. Do focení prostě přináší další rozměr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *