Koupě auta v USA (New York)

Během posledních pár dní se mi podařilo absolvovat celou procedůru koupení a registrace auta ve Spojených státech – konkrétně ve státě New York. Předně je potřeba říct, že to jde! Ne nikterak rychle, ale neliší se to moc od anabáze, kterou musíte absolvovat na českých úřadech.

Nejprve je potřeba si najít samotné auto. Já jsem se v prvním kole soustředil na inzeráty, u kterých jsem nakonec i zůstal, ale autobazarů je ve Spojených státech mraky, takže si vyberete i tam. A údajně vám i rovnou zřídí pojištění a registraci na úřadě. To jsem ale nezkoušel, navíc jistě nebudou tuto službu dělat zadarmo.

Chrysler Sebring Convertible

Před tím, než se na auto pojedete podívat, tak je dobré si od místních nechat doporučit nějaký spolehlivý autoservis, kam můžete s autem zajet na kontrolu. Chce to tak půl hodiny práce technika, což je cca 50$, ale odemě nechtěl nic a ještě mi celkem radil ohledně vyjednávání o ceně. Než předáte původnímu majiteli peníze, nechejte si ukázat Title (obdoba velkého technického průkazu), kde ve spodní části je uvedeno, jestli není na auto veden nějaký dluh nebo zástava. Pokud bude servisák ochotný, umí to taky zjistit, tak se na to zeptejte.

Obdoba českého velkého technického průkazu

Obdoba českého velkého technického průkazu

Jakmile se pro auto rozhodnete, tak vám původní majitel předá jeho Title, kde z druhé strany vyplníte vaše údaje. K tomu je potřeba ještě  Statement of Transaction, kde vyplníte i částu, za kterou auto kupujete. Pokud budete mít rozumného prodejce, tak vám tuto kolonku nevyplní a nechá na vás, kolik si tam dáte. Z ní se totiž vypočítává 18% daň. Zároveň ale je potřeba myslet na to, aby to úředníkovi nebylo podezřelé, takže to chce volit s rozumem.

V průběhu toho je dobré si už zařizovat pojištění. Nejspíš taky, jako já, nebudete mít v USA žádnou „řidičskou“ historii, tak vás to vyjde celkem draho. Mě na 6 měsíců cca 780$. No a s pojištěním, Titlem a papírem o převodu už můžete na Department of Motor Vehicles (DMV). Polohu najdete na webu nebo se opět zeptejte místních, kteří vám doporučí na který zajít. Největší neznamená nejlepší – já jsem šel na ten, kde prý bývá nejmíň lidí, i když byl o 20km dál, a čekal jsem tam nakonec asi dvě hodiny.

Úřad vypadá vpodstatě totožně s tím naším. Jenomže u vchodu si nevyberete na automatu s lístečkama požadovanou službu sami, ale řeknete úřednici, která vám k pořadovému lístku dá i další patřičný formulář. Na vyplnění pak máte dostatek času při čekání. S čím si nebudete vědět rady, nevyplňujte, za mě toho většinu vyplnila úřednice – a to bez jediného kecu a s úsměvem.

Ovšem pak nastává celkem kritický bod celé procedury – je potřeba splnit kritéria pro ověření totožnosti. Je nutné dosáhnout šesti bodů podle jejich „cenníku“, který najdete i na webu jako Proofs of Identity. Jsou docela striktní, takže si to chce vážně rozmyslet předem, abyste tam nemuseli znovu. I když každá další návštěva už se bere jako „returning visitor“ a čekáte maximálně 15minut. Jako ověření totožnosti jsem použil český pas, místní kreditku, kartu z laboratoře, kde pracuju a kartičku pojištění (musí být US). Všechny české doklady (s výjimkou pasu) jsou vám k ničemu, nemá to cenu ani zkoušet. Pokud nemáte social security number, nebo fakturu za platbu kabelovky, telefonu, energií, atd…, tak už pak zbývá založit si třeba dva bankovní účty (každý je pak za bod). To může být ale taky problém, protože bez SSN se účet dá zřídit velice obtížně (mě se podařilo u TFCU). Můžete si zkusit udělat New York State Driving Licence, je to prý otázka testu a jízdy kolem bloku, jeho bodová hodnota je šest, takže s tím bez problémů. Ovšem stejně tak musíte projít šestibodovým ověřením totožnosti.

Jakmile se vám i na tuto část podaří vyzrát, tak dostanete vaše poznávací značky (state plates) a k tomu samolepku, kterou si dáte do levého dolního rohu čelního skla (pohled zevnitř) a kupon, se kterým se musíte do deseti dnů dostavit na technickou. Za tu se zase platí kolem 50$ a je dobré si předem překontrolovat, že vám svítí všechny světla kdy mají, brzdy brzdí atd.

Samolepka na čelní sklo

Samolepka na čelní sklo

Zhruba do tří, čtyř týdnů vám pak dojde nový Title na vaše jméno a na adresu, kterou jste uvedli. Takže to chce vyplnit nějakou, kde si ho budete moct vyzvednout, protože ho budete potřebovat znovu při prodeji.

No a pak už jen vesele jezdit. Celý postup bude nejspíš stát od státu jiný, ale v základě se asi lišit nebude.

3 thoughts on “Koupě auta v USA (New York)

 1. Moc děkuji za tento článek.

  Takže není až takový problém si koupit, registrovat a pojistit auto ? Na jiných portálech jsem totiž četl, že to je pro cizince téměř nemožné a navíc, že musíte uvádět adresu nějakého Američana, který bude mít za auto zodpovědnost a platit pojištění.

  S pozdravem,

  Aleš

  1. Ahoj,

   jestli nedošlo za ty roky k nějaké změně, tak to určitě šlo. Je ale potřeba se připravit na komplikace se získáním poznávací značky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *