Osvětlení v Břeclavi

Článek vyšel v instantních astronomických novinách:

Asi před dvěma lety v městském zpravodaji Radnice vyšel článek, že došlo k navýšení výkonu v osvětlení pěší zóny a je tedy pro kamery, umístěné na přilehlé budově (ve výšce cca 15 m), lépe rozlišitelná. To mi přišlo jako na hlavu postavené tvrzení, protože v těch místech jsou typické koule svítící do všech stran a nejspíš budou oslňovat taky kamery. Svůj názor na věc jsem psal na radnici a dostalo se mi odpovědi, že (asi po třech letech, co tam ta svítidla byla) zjistili, že clony na výbojkách byly nainstalovány obráceně, tedy světlo bylo směřováno nahoru. Prostor před nákupním centrem a přilehlou pěší zónou je totiž osvětlen prakticky stejnými lampami, jenom je otočená horní část s koulemi, takže na otočení clony si nikdo nevzpomněl.  

Zároveň mě ubezpečil, že díky těmto clonám dochází k téměř nulovým ztrátám energie a není tedy třeba je vyměnit za plochá. To asi úplně pravda nebude, ale buďme rádi alespoň za to.

Město je stále plné i typických starých bakulí. Ty jsou při opravách nahrazovány opět koulemi s clonou.
Ale abych tolik radnici nekřivdil, tak v posledním čtvrtroce došlo k osvětlení prakticky všech důležitějších přechodů plochými halogeny, které při jízdě nejdou prakticky vůbec vidět a osvětlují opravdu jenom přechod a chodce.

K přechodu u gymnázia bych ale spíše provedl něco s přesvětleným pozadím, protože mě dost oslňuje a i přes osvětlený přechod mi někdy dělá potíže chodce zaregistrovat.

Nově upravené prostranství před kulturním domem opět dostalo stejný typ osvětlení jako zbytek města. Ovšem na samotné budově se objevila obrazovka, která září stejným jasem ve dne i v noci, takže osvětlení skoro netřeba. 

 

Uprostřed města vyrostla nákupní zóna s trojlístkem supermarketů. Nevím přesně čím to mohlo být, ale když jsem byl u penny minulý týden v noci, tak měli zhasnuto. Tento víkend v noci, když jsem to chtěl zdokumentovat, tak svítil. Takže se tím přidal ke zbytku supermarketů ve městě, které osvětlují parkoviště celou noc zbytečně. Ke trojici z centra jsem vyfotil ještě hypernovu na kraji města.

Lidl a penny používá stejné typy svítidel jako zbytek města, ale u Billy je osvětlení bílé a myslím, že nechybělo by moc, aby byla cloněna úplně.

Kdežto u Hypernovy jsou opět koule, jenže s jiným typem clony, řekl bych, že méně účinným.

Protože se u nás kompletně předělává nádraží, přichází se k nástupištím po vytyčených osvětlených chodnících. Pokud jdu z vlaku, vidím výborně, ale nedivil bych se, když by do mě protijdoucí lidé vráželi. Jen doufám, že osvětlení tam nezůstane i po tom, co se nádraží spraví.

Prodejna hutního materiálu je nočnímu návštěvníkovi velice dobře utajena. Osvětlený nápis sice je, ale co lze přečíst, je jen „Hály“, zbytek je ve tmě. Spodní část fotky je upravena, aby bylo možné porovnat, co je tam ve skutečnosti. 

Na závěr tu mám asi nejhoší vzorek svítidel z mostu u kulturního domu. Jsou to mléčné koule, sloužící spíše pro parádu než svícení. Viděl jsem je i na několik desítek let starých fotografiích, takže je (snad) pravděpodobné, že jakmile to rozpočet města dovolí, budou vyměněny.

Temné nebe přeje
Dalibor Šulc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *