První měsíc v USA

Za pár dní to bude měsíc, co sem opustil rodnou evropu a vydal se za oceán. Stalo se toho za tu dobu hodně. Budu se snažit to zbytečně moc nerozepisovat, ale jenom stručně zmínit nejzajímavější body.

Jen úvodem, co tu vlastně dělám – jsem na Long Islandu (stát New York) v Brookhaven National Laboratory (BNL), kde bych měl pracovat na zprovoznění mikroskopu atomárních sil (bezkontaktní afm) a něco s ním změřit. Hlavně ale dostat trochu do ruky problémy s tím spojené a naučit se upravovat ovládací software – což je hodně potřeba v naší skupině na VUT v Brně. To je tak ve zkratce.

Center for Functional Nanomaterials

Center of Functional Nanomaterials

Čekal jsem, že areál laboratoře bude veliký. Ale on je vážně obrovský. Jednou jsem neměl k dispozici auto ani odvoz, tak jsem se rozhodl, že pujdu pěšky a pak prostě někoho stopnu. Jenom k silnici, která je mimo areál, jsem šel kolem hodiny. Na druhou stranu to není žádné megalomanské monstrum – skoro celou tu hodinu jsem šel lesem. Žádná z budov nemá víc než dvě patra a většina má jen přízemí, takže to působí takovým vesnickým dojmem. Ono není ani moc důvodů opouštět areál, je tu pošta, banka, jídelna, krytý bazén, tělocvična, koleje, knihovna a BNL má taky vlastní hasiče, policii a elektrárnu.

Všechno je jinak

Je celkem všeobecně známo, že jednotky SI moc ameriku nezasáhly, takže cena za zeleninu v obchodech v $/libru, mléko se prodává v galonových lahvích, vzdálenosti v mílích, teplota ve stupních Farenheita a spotřeba auta v počtu mil na galon. Ceny se udávají bez daně, kliky u dveří jsou kulaté, ve všem musí být led a všechny budovy a dopravní prostředky klimatizované na 72F. Aspoň, že se ten vír ve vaně točí na správnou stranu :).

Na úřadě je to v některých ohledech stejné jako u nás. Jenomže úřednice se tu usmívají, bezproblémů doplní do formulářů co je potřeba, poradí a pomůžou. Pokud něco nejde, tak nejde stejně jako v čr, ale tady se úřednice ještě omluví (ačkoliv většinou nemá proč) a několikrát mě ujistí, že mi opravdu pomoct nemuže. Výsledek je sice stejný jako u nás (tj. nemám to co jsem chtěl), ale aspoň člověk neodchází nebetyčně naštvaný.

Lidi jsou ochotní a velice rádi pomůžou. Však taky většina z nich byla v podobné situaci – přišli sem z Evropy nebo Asie a vpadli do uplně nového prostředí. Stejně tak se to projevuje na silnicích. Aspoň teda tady na venkově 100mil od New York City, kde jsem několikrát viděl, že řidič protroubil celou červenou na semaforu jenom proto, že řidič před ním by to ještě asi stihl projet na oranžovou, ale neudělal to :).

New York City

Jak jsem už naznačil – hlavní město státu New York je necelé dvě hodinky jízdy vlakem, případně 1,5 – 3 hodiny jízdy autem. Takže program na volné dny je předem daný.  První den jsem měl pocit, že musím vidět všechno. Takže jsem část Manhattanu od 42. na jih prošel pěšky až po Brooklynský most a podival se na nejznámější ikony New Yorku – mrakodrapy jako Empire State, Chrysler Building, Rockefeler center, Ground Zero, atd. Nešlo minout samozřejmě ani Grand Central Station (s Apple storem 🙂 ), Národní knihovnu, Broadway, Times square, Flatiron a všechno další. Výsledkem byl neuvěřitelně unavený člověk, ale za to se spoustou zážitků. Při druhé a třetí návštěvě už jsem si půjčoval kolo a projel si ve větší pohodě části, které mě zaujaly nebo které jsem ještě neviděl. Víc asi uvidíte z fotek. V žádných muzeích ani na vyhlídkách jsem zatím nebyl, protože teď jsou všude fronty na hodiny, takže si raděj počkám na klidnější část roku. Což asi nehrozí u sochy svobody. Ta byla zavřená kvůli poničenému ostrovu hurikánem Sandy a otevřeli ji 4.července a lístky jsou prý vyprodané až do podzimu (samozřejmě k mání u překupníků). Takže tam bude nával asi pořád.
Macy's - obrovský obchoďák Chrysler Building Fire Department New York Park Avenue 7th avenue Broadway China Town Little Italy China Town Zelňák po Americku Náměstí s trhem Hlavní pošta Time Square Brooklyn Bridge New Jersey Nový mrakodrap na Ground Zero Pohled z Central Parku Pohled z Central Parku High Line Výhled z High Line High Line High Line Ukončení High Line Brooklyn Park Brooklyn Bridge Citybikes v New York City New York cab

Long Island

I na Long Islandu je pár míst, co stojí za vidění. Západní tři čtvrtiny ostrova jsou celkem nuda, ale pak se rozděluje na dvě části – jižní a severní (north fork a south fork). Jižní část je hodně populární mezi bohatými a slavnými lidmi a taky je to na městech a krajině hodně vidět. V některých místech obrovské přepychové domy a precizně upravené zahrady, jinde zase celé město postavené v retro stylu 70. let.  Už cestou sem poznáte, že se blížíte podle zvyšující se ceny aut, které míjíte :).

Národní Park Wertheim Sag Harbor night harbor 70's menu Retro bar Wertheim Park Wertheim Park Wertheim Park Wertheim Park Wertheim Park Oběd Wertheim Park Headquaters

Shirley

Přímo v areálu BNL se bydlet sice dá, ale ubytování stojí dvakrát tolik než pronájem v okolí. Takže bydlím v Shirley, 20 minut chůze od pláže. A protože je to tu zvykem, je potřeba i tuto vzdálenost překonávat autem. Do BNL nejezdí žádná hromadná doprava a jediná rozumná příjezdová cesta je dálničního typu, tak je doporučené si pronajmout auto. Na tak dlouhou dobu by to vyšlo cenově stejně jako koupě nového, takže jsem si koupil ojetého chryslera…

Pláž na Fire Islandu Tady bydlím Moje vozítko Chrysler Sebring Convertible

2 thoughts on “První měsíc v USA

  1. Jen by sem se chtel zeptat New York city prece neni hlavni mesto NY . Hlavni mesto NY je Albany … Diky za odpoved. A jinak bydlel jsem v zabinach a z okna koukal na Vut …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *