Srovnání objektivů

Ke svému Canonu používám objektiv od Sigmy, ve srovnání se setovým objektivem má o něco lepší optické vlastnosti. O profesionální řadě L objektivů se říká, že jsou s kvalitou ještě o kus dál…

… proto mě vždycky lákalo některý z těchto objektivů vyzkoušet a porovnat. Díky Karlovi Mokrému, který měl tolik odvahy a půjčil mi dva L objektivy a Pavlu Wertheimerovi, který zapůjčil setový objektiv EF-S 18-55 a teleobjektiv EF 55-200 k porovnání, jsem mohl tento test provést. Takže tímto oběma ještě jednou děkuju.

Přehled objektivů

Takže zde je letmý přehled skel, které jsem použil:

Jak probíhal test

Předně bych chtěl říct, že jsem žádný podobný test nikdy neprováděl, takže s tím nemám zkušenosti. Foťák jsem prostě umístil na stativ (Canon 400D s gripem na bytelný stativ Manfroto) a připojil drátěnou spoušť. Postupně jsem na tělo nasazoval všechny objektivy a s každým prošel nejméně tři ohniskové vzdálenosti vždy na tři různé clony – nejnižší, f/8 a f/16 při ISO 100.

Do srovnávacích výřezů jsem nakonec nevybral poslední f/16 vzhledem k velkému množství, ale třeba je sem časem přidám, důležitější mi přišli dvě předchozí hodnoty.

U teleobjektivů vyšel výsledek myslím celkem slušný, u širších ohnisek byl problém s postupující oblačností, která postupně zakrývala různé partie snímků, takže někde je daná část tmavší než u jiného objektivu.

S tím také souvisí úpravy snímku. Focené jsou beze ztrát do RAW a pro srovnání převedeny v pc bez dalších úprav (asi až na jeden tmavý snímek ze sigmy) do jpg. Nejkratší ohnisko na nejnižší clonu se mi bohužel nevyvedlo a 17-40L byl neostrý, patrně jsem nechtě otočil s ostřicím prstencem.

Pro porovnání jsem provedl zhruba stejné výřezy 1:1 ze stejných ohniskových vzdáleností různých objektivů, profi třída je označena u horního okraje červeným pruhem:

17 a 18mm, clona f/8

40mm, clona f/4-5

40mm, clona f/8

70mm, clona f/4-5

70mm, clona f/8

130mm, clona f/4-5.6

130mm, clona f/8

200mm, clona f/4-5.6

200mm, clona f/8

Výsledek?

O tom, který objektiv je lepší a který horší si každý musí rozhodnout sám podle nabídnutých fotografií. Pokud máte zájem o originály ve formátu CR2, jsem ochoten je poskytnout (kompletní sada má asi 500MB)

Poznámka: Až po zpracování fotek jsem si všiml chyby u označení objektivu s ohniskem 55-200mm, který není EF-S jak je uvedeno, ale EF! Pokud to někoho zmátlo, tak se omlouvám, ale už se mi to nechce od začátku předělávat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *